Ha azonban csak a 18 és 50 év közöttiek válaszait nézzük, kiderül, hogy e korcsoportban még magasabb (77 százalék) azoknak az aránya, akik ebben az időszakban inkább autóba szállnak, a bicikli mellett mindösszesen 8 százaléknyian döntöttek, a tömegközlekedés pedig az utolsó helyre szorult a saját 7 százalékával.
„Míg néhány hónappal ezelőtt a tömegközlekedés mint mobilitási alternatíva fellendülésének voltunk szemtanúi, most ismét a személyautó került előtérbe, mivel ez a közlekedési forma a SARS-CoV-2 vírussal szemben jelentett fokozott biztonságot jelent” – fejtette ki a felmérés kapcsán Adrian Marin, a hazai biztosítótársaságok egyesületének (UNSAR) elnöke. Az utakon megszaporodott autók kapcsán azonban Marin hangsúlyozta, hogy sajnos az ország még mindig listavezető a halálos balesetek terén.
Az Európai Bizottság által közzétett adatok szerint Romániában 96 elhunyt jut 1 millió lakosra, mely szinte kétszerese az uniós átlagnak (51 elhunyt/1 millió lakos). Ugyanakkor míg az unió többi tagállamában a halálos áldozatok száma évről évre konstans csökkentést mutat, addig Romániában ez a szám többnyire megmarad az előző években mért adatok szintjén.
Az utakon azonban nem csak azért van egyre több autó, mert a járvány miatt az emberek inkább kocsiba ülnek tömegközlekedés helyett, hanem azért is, mert egyre duzzad maga a romániai autópark is. Az autógyártók és -importőrök szövetsége által közölt adatok szerint csak az elmúlt évben 606 ezer autót írtak forgalomba Romániában, mely a 2018-ban mért adatokhoz képest mintegy 23,4 százalékos növekedést jelent. Ezzel kapcsolatban azonban a szakemberek felhívják a figyelmet arra a nem elhanyagolható tényre is, hogy az újonnan bejegyzett autók nem kevesebb mint 73,3 százaléka használtan, tehát akár több tízezer vagy épp százezer kilométeres futásteljesítménnyel kerül bejegyzésre. Alexandru Ciuncan, az UNSAR vezérigazgatója úgy véli, az elöregedő autópark tagadhatatlanul jelentős kockázatot jelent a közlekedési biztonságra nézve.
Így áll Szatmár megye a közlekedési balesetek terén
Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai szerint 2019-ben a közlekedési balesetekben több mint 41 533 személy volt érintett. Túlnyomó többségük (25 786) a 30+ korcsoportból került ki, 7 515-en 20 és 29 év közöttiek voltak, 8232-en pedig még a 20. életévüket sem töltötték be, amikor elszenvedték a balesetet. Ami a baleset felelősségi kérdését illeti, 18 015 esetben az autóvezetők hibáztak, 4429 alkalommal a gyalogosok, és 3383-ször egy óvatlan biciklis miatt történt az incidens. A fennmaradó 1772 balesetetpedig a motorosok, a robogósok, a tömegközlekedési eszközök, a teherszállító járművek, valamint a traktorok okozták, ahogyan azt a következő grafikonon is mutatjuk.
Amennyiben megyékre lebontva is megvizsgáljuk az INS statisztikáit, kiderül, a legtöbb baleset Bukarestben történik, viszont ez olyan szempontból nem meglepő, hogy itt van a legtöbb autó forgalomban. A fővárost Kolozs, Iasi, Prahova és Konstanca megyék követik az élmezőnyben. A lista másik végén pedig Kovászna, Tulcea, Szatmár és Tulcea megyék foglalják el az utolsó három helyet, tehát ezek területén történt 2019-ben a legkevesebb közúti incidens.